Simboli občine
GRB
Grb Občine je upodobljen na ščitu poznogotskega stila, sanitske oblike.
Predstavitev grba (blason):
''Na rdečem ščitu je čelno predstavljen rokovnjač (ubežnik Napoleonove vojske), bradat, zazrt v desno, odet in ogrnjen v črnino in s črnim klobukom, z dokolenskimi ovijači na nogah, stoječ na v dno ščita ugreznjenem kolesu voza, z obeh strani spremljan s črnima poloblama od sredine stranic ščita v sredino njegovega dna, se z obema rokama opira na gorjačo pred sabo.''
Grb Občine se uporablja zlasti:
- v pečatu, žigu občine in kot oznaka na uradnih dokumentih občine
- v žigu, na oznakah dokumentov in na drugih oznakah KS v občini
- na poslopju in v uradnih prostorih občine ter krajevnih skupnosti v občini
- v poročnih prostorih
- na neprometnih znakih, ki označujejo območje občine
- na prireditvah, ki jih organizira, se jih udeležuje ali ki predstavljajo občino
- na listinah oz. priznanjih, ki jih v svečani obliki izdaja oz. podeljuje občina
- na vabilih, čestitkah, vizitkah in podobnih uradnih izkazih, ki jih v službene namene uporabljajo funkcionarji in uslužbenci občine ter člani občinskega sveta
- v vseh drugih primerih, ko občinski svet ali župan to ocenita za oportuno.
V dovoljenju iz prejšnjega odstavka se lahko uporaba omeji samo za določen namen ali za določen čas. Dovoljenje se prekliče, če uporabnik ne upošteva pogojev, ki so v njem zajeti, če ne skrbi za primeren videz grba ali če se s svojim poslovanjem krni ugled občine.
Če se grb občine na območju občine uporablja poleg drugega grba, mora biti, gledano od spredaj, vselej na levi strani razen, kadar se uporablja skupaj z državnim simbolom ali grbom druge države in v primerih, določenih z zakonom.Če se grb občine na območju občine uporablja skupaj z dvema grboma, mora biti grb občine v sredini, razen, če se uporablja skupaj z državnim grbom in v primerih, določenih z zakonom.
ZASTAVA
Zastava občine je pravokotne oblike, razmerje višine ''v'' proti dolžini ''l'' je 1:2,5, (ena proti dve celi in pet desetin) s tem, da je njena ruta razdeljena vertikalno na dva dela: na prvi, kvadratni tretjini zastavne rute je v črnem na rdečem predstavljen atribut občinskega grba. Ostali dve tretjini rute pokrivata horizontalno zgoraj črna in spodaj rdeča barva. Atribut ne sme biti nižji od 2/3 (dveh tretjin) višine barvnega polja zastave in ne višji od 8/10 (osem desetin) iste višine zastavine rute. Detajlni prikaz razmerij zastavinih polj in kode njenih barv so sestavni del tega odloka.
Zastava se izobeša zlasti:
- v počastitev državnih, občinskih in krajevnih praznikov
- ob pomembnejših kulturnih, športnih in drugih prireditvah
- ob uradnih obiskih tujih delegacij
- v uradnih primerih, ko občinski svet ali župan to ocenita za oportuno.
Zastava je stalno izobešena na poslopju občine, v sejni sobi občine in v poročni dvorani.
Zastava je pravilno izobešena tako, da je pritrjena za njen prvi rob na vertikalni drog ali sidrno vrv. Morebitni nagib droga oz. sidrne vrvi ne sme biti nižji od 45 kotnih stopinj glede na horizontalo. Zastava je lahko napeta po svojem zgornjem robu horizontalno, zanj pripeta ali tudi položena. Če je napeta, pripeta ali položena poševno, tedaj kot med njenim spodnjim robom in horizontalo ne sme presegati 45 kotnih stopinj. Vsi drugi načini izvešanja zastav niso dopustni.