Informacija v zvezi z zatiranjem komarjev
Zadeva: Informacija v zvezi z zatiranjem komarjev
Spoštovani!
V zadnjih letih se soočamo s povečanim številom komarjev, ki povzročajo nelagodje in poslabšujejo kvaliteto življenja občank in občanov. Tudi na Uradu RS za kemikalije se čedalje pogosteje srečujemo z vprašanji in pritiski za registracijo insekticidov za škropljenje na prostem. S tem dopisom vas želimo seznaniti z možnostmi, ki so na razpolago, ter vam priporočiti pravočasno ukrepanje, ki ga lahko izvedete v okviru lokalnih skupnosti. Predlagamo, da informacijo distribuirate naprej občinam.
V Sloveniji je za zatiranje odraslih komarjev na prostem dovoljena uporaba insekticidov le v neposredni okolici hiš (terase, balkoni). Uporaba na prostem ni dovoljena, ker niso selektivni in ne zatirajo le komarjev, pač pa tudi druge žuželke, npr. čebele, in zato predstavljajo nesprejemljivo tveganje za ekosistem.
Za uporabo na prostem je v Sloveniji dovoljena le uporaba insekticidov za zatiranje ličink komarjev (larvicidi). Za ta namen so registrirani trije larvicidi blagovne znamke Biopren. Ti proizvodi se lahko uporabijo preventivno, v začetku razmnoževalnega ciklusa komarjev, še pred pojavom velikih populacij. Dva larvicida v obliki koncentrata in zrnc, s 5 % oziroma 0,4 % aktivno snovjo S-metopren sta odobrena le za usposobljene poklicne uporabnike, ki imajo dovoljenje za izvajanje DDD (dezinfekcijo, dezinsekcijo in deratizacijo). Proizvoda sta učinkovita 10 - 14 dni po tretiranju, vendar lahko močne padavine, visoka vsebnost organskih snovi ali višja temperatura vode vplivajo na njuno učinkovitost.
Za splošno uporabo je odobrena tudi uporaba šumečih tablet z 0,5 % S-metoprenom. Tablete se 1x mesečno dodajo v stoječe vode, postopek se lahko ponavlja skozi celotno sezono komarjev (od aprila do oktobra).
Vsi navedeni proizvodi se lahko uporabljajo na prostem v večjih ali manjših stoječih vodah/vodnih okoljih, ki so primerni za sezonski ali neprekinjeni razvoj ličink komarjev, kot npr. vrtni ribniki, vodometi, neuporabljeni bazeni, odtoki za deževnico in drugi naravni ali umetni zbiralniki vode. Tako obdelana voda ne sme biti v stiku z naravnim vodnim okoljem ali čistilno napravo, in se ne sme uporabljati za pitno vodo, namakanje ali kopanje, vzgojo (okrasnih) rib, ali zalivanje zelenjave za prehrano.
Za večjo učinkovitost in zmanjšanje obremenjevanja okolja priporočamo izmenično uporabo proizvodov z različnim mehanizmom delovanja. Učinkovita alternativa insekticidom so na primer tekočine na silikonski osnovi, ki ne delujejo biocidno, temveč s fizično membrano na površini vode preprečijo dostop ličink do zraka. Najučinkovitejšo zaščito pred komarji pa dosežemo s 2/2 kombinacijo kemičnega in fizičnega zatiranja ter drugih ne-kemičnih ukrepov, ki jih priporoča NIJZ, pri čemer je potrebno upoštevati tudi značilnosti lokacije (podnebne razmere, ciljne vrste, okoliščine uporabe itd.). S pravočasnim in strokovnim načrtovanjem zgoraj navedenih ukrepov je mogoče učinkovito nadzirati populacijo komarjev že pred obdobjem, ko jih je običajno največ in so najbolj aktivni. Za varno in učinkovito uporabo navedenih sredstev pa v vsakem primeru priporočamo, da jo izvedejo strokovno usposobljeni in opremljeni strokovnjaki.