Poziv za ekološke kmetije in javne zavode
LAS Srce Slovenije pripravlja projekt sodelovanja na temo spodbujanja lokalne samooskrbe in uporabe ekološke hrane, ki sledi evropski strategiji Od vil do vilic.
K sodelovanju vabimo ekološke kmetije in javne zavode, ki dobavljajo ekološko hrano na območju Dola pri Ljubljani, Moravč, Kamnika, Lukovice, Litije in Šmartnega pri Litiji. Pogoj za sodelovanje je vključenost v ekološko shemo, ki je dokazljiva tudi z ustreznimi certifikati. Projekt bo usmerjen v promocijo ekološke hrane in bo omogočil tudi podporo manjšim naložbam v vrednosti 85 % upravičenih stroškov za vključene eko kmetije. Previdena je tudi izmenjava izkušenj pri partnerjih v tujini.
V kolikor ste primerni in zainteresirani za sodelovanje v projektu, vas prosimo, da se povežete z njimi in sporočite interes po sodelovanju do petka, 7. januarja 2022, na las@razvoj.si ali po telefonu 01 – 89 62 713.
Strategija „od vil do vilic“ je v središču zelenega dogovora. Ta strategija celovito obravnava izzive trajnostnih prehranskih sistemov, ob čemer priznava neločljive povezave med zdravimi ljudmi, zdravimi družbami in zdravim planetom. Je tudi osrednji del agende Komisije za doseganje ciljev Združenih narodov za trajnostni razvoj. Vsi državljani in nosilci dejavnosti v vseh vrednostnih verigah, tako po EU kot drugod, bi morali imeti koristi od pravičnega prehoda, zlasti ob upoštevanju pandemije COVID-19 in upada gospodarske rasti. Prehod na trajnostni prehranski sistem lahko prinese okoljske, zdravstvene, socialne in gospodarske koristi ter zagotovi, da bomo z okrevanjem po krizi stopili na trajnostno pot. Za uspešno okrevanje in prehod je bistvena zagotovitev trajnostnega preživetja primarnih proizvajalcev, ki še vedno zaostajajo po prihodkih.
Pandemija COVID-19 je poudarila pomen zanesljivega in odpornega prehranskega sistema, ki deluje v vseh okoliščinah in je državljanom zmožen zagotoviti dostop do zadostne količine cenovno dostopne hrane. Prav tako nas je pandemija opomnila na medsebojno povezanost našega zdravja, ekosistemov, dobavnih verig, vzorcev potrošnje in meja zmogljivosti planeta. Jasno je, da moramo storiti veliko več za svoje zdravje in zdravje planeta. Vse pogostejši pojavi suš, poplav, gozdnih požarov in novih škodljivih organizmov nas nenehno opozarjajo, da je naš prehranski sistem ogrožen ter mora postati bolj trajnosten in odporen.
Evropski zeleni dogovor določa:
|
Vir: LIFE IP CARE4CLIMATE
povzeto po dokumentu Strategija »od vil do vilic« za pravičen, zdrav in okolju prijazen prehranski sistem – Sporočilo Komisije Evropskemu parlamentu, Svetu, Evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru in odboru regij; 20.5.2020)
https://www.care4climate.si/sl/novice/vse-novice/evropski-zeleni-dogovor-strategija-od-vil-do-vilic