December – mesec požarov v naših domovih
Advent je čas pričakovanja, čas, ko izdelamo adventne venčke, na katerih ne smejo manjkati štiri svečke, ki simbolizirajo pričakovanje ali upanje, mir, veselje in ljubezen. Ob koncu adventa se lotimo izdelave jaslic in božičnega drevesca, ki ga okrasimo z lučkami. Tudi zunanjost hiš v tem času okrasimo s številnimi takšnimi in drugačnimi svetlobnimi telesi, da je na oko prijetno in lepo. A vendar ni vse tako lepo, kajti po podatkih Zavarovalnice Triglav je prav praznični čas tisti, ko se v povprečju zgodi največ požarov v Sloveniji.
Praznični december je po podatkih Zavarovalnice Triglav v primerjavi z drugimi meseci v letu namreč požarno bistveno nevarnejši. Potencialno največji povzročitelj požara v decembru je adventni venček, ki se v treh tednih lepo posuši in le majhna nepazljivost – pozabili smo ugasniti svečko – in nesreča je tu. Nič manj oziroma še bolj so nevarna božična drevesca, saj lahko povzročijo požar, ki je zaradi velikosti plamenov in njihovega hitrega širjenja na okoliške predmete lahko nevarnejši od tistih, ki jih povzročijo adventni venčki. Če se božično drevesce v sobi, polni pohištva, vname, se lahko ogenj hitro razširi, če tveganja ustrezno ne preprečimo. Božična drevesca, ne glede na to, kako praznična so, so še vedno drevesa. Tudi če nimamo naravnega in kupimo umetno drevo, ki je morda bolj ognjevarno, s tem ne preprečimo možnosti požara. Vsekakor pa pri umetnem drevescu traja dlje, da se plamen razširi. Posebno pozornost v smislu varovanja našega doma pred požarom moramo nameniti tudi uporabi nizkocenovnih lučk ter navadnih barvnih žarnic z žarilno nitko. Te zagotovo ne sodijo v bližino gorljivega okrasja ali na smrekico. Strokovnjaki za požarno varnost nas opozarjajo tudi na možnost požara, ki lahko nastane zaradi električnega vodnika, ki povezuje novoletne lučke. Še posebej nevarni so nizkocenovni izdelki s tankimi električnimi vodniki, ki se pregrejejo, če so lučke dalj časa vključene, in s tem povzročijo požar.
Pri postavljanju božične smreke pazimo, da bo postavljena najmanj en meter od peči, štedilnikov, luči, električnih radiatorjev, okenskih zaves ter drugih gorljivih snovi, kot je denimo pohištvo. Nikoli je ne postavimo ob edini izhod iz prostora ali tako, da se lahko prevrne, kar je še posebej pomembno, če imamo doma male otroke ali hišne ljubljenčke. V kuhinji naj vonj po sveže pečeni potici ter drugih božičnih dobrotah ostaneta edina dekoracija, kajti v nasprotnem primeru lahko zaradi bližine štedilnika in nepremišljenega okrasja hitro zagori.
Ker je gašenje začetnega požara najbolj učinkovito, imejte na dosegu roke gasilni aparat, ki ni nujno, da je velik, da bo le pri roki in da ga znamo uporabiti, da lahko primeru požara z njim začnemo gasiti in s tem preprečimo najhujše. Storimo vse, da bomo letošnje praznike praznovali lepo.
Besedilo in foto: Drago Juteršek, vir: Zavarovalnica Triglav