Danes, 25. novembra, obeležujemo mednarodni dan boja proti nasilju nad ženskami
V obdobju do 10. decembra, svetovnega dneva človekovih pravic, policisti in policistke aktivno sodelujejo na različnih dogodkih v povezavi z naslovno problematiko, obenem pa tudi ozaveščajo o njej in izvajajo različne preventivne aktivnosti.
Zakaj je treba opozarjati na nasilje nad ženskami in nasilje nad otroki?Gre za eno najbolj razširjenih in škodljivih kršitev človekovih pravic. Večinoma ostaja neprijavljeno zaradi stigme, strahu, sramu ali občutka ponižanja. Po podatkih Združenih narodov ena od treh žensk in deklet doživlja fizično ali spolno nasilje, največkrat s strani svojega intimnega partnerja.
V času covida-19 in ukrepov povezanih z njim se je povečalo število oseb, ki so v domačem okolju izpostavljeni nasilju, grožnjam, pretepom, zlorabam. Zaprtost med štiri stene lahko za žrtve nasilja pomeni izoliranost, odrezanost od sveta in občutek odtrganosti od vseh možnosti pomoči, ki so jim na voljo, za povzročitelje nasilja pa to pomeni le večjomožnost za zlorabo in nasilje ter zlorabo moči nad nemočno žrtvijo.
Nasilje ni vedno vidno navzven. Vendar pa to, da navzven ni opazno, ne pomeni, da ne pušča posledic. Prav vsaka vrsta nasilja za žrtev pomeni izgubo dostojanstva, lastne moči in občutek ponižanja. Nedvomno negativno vpliva na njeno življenje in povzroči, da se žrtev na nobenem koraku življenja ne počuti varne. Zato je zelo pomembno, da o nasilju, njegovih žrtvah in posledicah spregovorimo, hkrati pa smo v okolju, v katerem živimo, pozorni na vse oblike nasilja tako nad ženskami kot otroki.
Ženske niso žrtve samo nasilja v družini
Nasilje v družini je samo ena od oblik nasilja, katerega žrtve so največkrat ženske in otroci. Pogosto so ženske tudi žrtve trgovine z ljudmi, spolnega izkoriščanja, ekonomskega nasilja. Še posebno v teh dneh boja proti nasilju nad ženskami in otroki bodimo pozorni na vse situacije in znake, ki bi lahko nakazovali, da so ženske in otroci žrtve katere koli oblike nasilja.
Kaj lahko sami naredimo za preprečevanje nasilja v družini in nasilja nad ženskami?
- V svojem okolju, skupnosti, doma pričujte za nenasilje. Opozarjajte na spolne neenakosti.
- Prijavite nasilje. Ne poglejte stran. Žrtev računa na vašo pomoč.
- Bodite pozorni tudi na neverbalne znake, ki nakazujejo na to, da je oseba žrtev nasilja. Vse te informacije bodo lahko kasneje žrtvi v veliko pomoč, ko se bo odločila za prijavo nasilja.
- Z otroki se pogovorite o nasilju (med vrstniki, v družini, na spletu).
- Žrtvam ponudite informacije o tem, kam se lahko obrne po pomoč. Nudite ji oporo. Dajte ji jasno vedeti, da za nasilje nikoli ni kriva žrtev in da je iskanje pomoči njena pravica, ne pa izraz nemoči in obupa. Povežite jo z raznimi organizacijami, ki nudijo pomoč žrtvam.
- Če pri sebi prepoznavate nasilne vzorce vedenja, poiščite pomoč v raznih organizacijah.
Le skupaj lahko ustavimo nasilje nad ženskami in otroki. K temu veliko pripomore širjenje sporočila, da nasilje ni sprejemljivo in ga ne smemo dopuščati. Živeti v svetu brez nasilja in zlorab je pravica čisto vsakega izmed nas. Vse to pa se začne pri vsakem posamezniku – le z zavestnim ravnanjem in nenehnim opozarjanjem na pravice žrtev nasilnih dejanj ter nesprejemljivost vsakršnega nasilja.
Na podlagi Zakona o preprečevanju nasilja v družini in z implementacijo Direktive o žrtvah, se z odgovornostjo do zaščite žrtev nasilja skrbi tudi za dosledno obveščanje o prostih izhodih povzročiteljev nasilja v času prestajanja kazni, begu ali odpustu iz zapora.
Vsi skupaj si moramo prizadevati za širjenje zaupanja, ljubezni, razumevanja in sreče. Tako v družinah kot v svetu.
VIr: https://www.gov.si/novice/2021-11-25-mednarodni-dan-boja-proti-nasilju-nad-zenskami/
https://www.policija.si/