Novice Mreže za podeželje
Vabljeni ste na Posvet Javne službe kmetijskega svetovanja, ki deluje pod okriljem Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije, in na dogodek Evropskega partnerstva za inovacije – EIP. Dvodnevi posvet bo potekal pod naslovom Skupaj soustvarjamo prihodnost kmetijstva. Dogodek bo letos prvič organiziran v boliki spletnega seminarja.
Na dveh javnih razpisih več kot 13 milijonov evrov za naložbe v kmetijska gospodarstva
Objavljena sta bila dva javna razpisa iz podukrepa 4.1., ki sta del aktivnosti Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano kot odziv na covid-19 krizo in omogočata zagon močnega investicijskega cikla, katerega ključni namen je podpreti pridelavo hrane in krepiti odpornost prehranskega sistema v Sloveniji.
Kako kupovati na kmetijah v času epidemije
V prispevku tudi o tem, ali lahko porabnik v času epidemije lahko kupuje hrano na kmetiji izven njegove občine.
Na javni razpis sta bili oddani dve vlogi v skupni vrednosti 6 milijonov evrov. Agencija je odobrila obe prejeti vlogi. Na sklop javnega razpisa, na katerem je bil denar namenjen za pokritje belih lis v Koroški regiji, ni bila oddana nobena vloga.
Obvestilo glede izplačil OMD ter neposrednih plačil
Ministrstvo obvešča, da se bodo izplačila za območja z naravnimi omejitvami (OMD) pričela v začetku meseca novembra 2020, izplačila za neposredna plačila pa v začetku meseca januarja 2021.
Nova priložnost za usposabljanje
Novi roki za pridobitev NPK za opravljanje kmetijske dejavnosti bodo predvidoma konec decembra 2020 oziroma v začetku januarja 2021.
Odločitve s 115. dopisne seje vlade s področja kmetijstva, gozdarstva in prehrane
Vlada je na dopisni seji obravnavala in sprejela pet točk s področja Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano. Podrobneje so predstavljene v prispevku na povezavi v naslovu te novice.
Zaključek razprave o oblikovanju nove strategije podeželja (projekt SHERPA)
Deležniki projekta SHERPA so v dogovoru z Evropsko komisijo zaključili z razpravo in pripravili sklepno verzijo skupnih stališč pod naslovom »Vizija razvoja slovenskega podeželja«. Cilj razprave je bil ugotoviti stanje, opraviti analizo o dejavnikih razvoja, ugotoviti priložnosti, šibkosti, priložnosti in tveganja v povezavi s podeželjem, predvsem pa oblikovati perspektivo, kako ga razumeti in kakšno podeželje želimo.
Vir: e-novice Mreže za podeželje