Občina Lukovica se je predstavila v Domžalah
Nekako v slogu »skupaj stopimo pa bo šlo« se je Lukovica tokrat predstavila na tržnici v Domžalah. Pestro sobotno dogajanje na domžalski tržnici so namreč na soboto, 12. oktobra dopoldne, s ponudbo, kulturnim programom in še marsičem popestrili rokovnjači in pridelovalci ter občani občine Lukovica.
Na prireditvi Dobrodošli v Domžalah so se namreč tokrat predstavile številne kmetije in kulturna društva iz občine Lukovica. Bilo je kaj videti in slišati. Po prireditvenem prostoru nas je vodila Veseljakova Tanja Vidic Goršak, ki nam je znala z besedo pričarati utrip Črnega grabna ob posameznih predstavitvah tako društev kot kmetij ali posameznikov. Poleg številnih obiskovalcev, krajanov obeh občin, sta bila na tržnem prostoru še župan Občine Domžale Toni Dragar in županja Občine Lukovica mag. Olga Vrankar. Oba sta bila enotna, da je sodelovanje obeh občin zgledno in naj tako še ostane. Ker je pač navada, da ko prideš v goste kaj prineseš, je županja Lukovice županu podarila številne domače dobrote iz Črnega grabna, da bo lahko zdržal še vsaj tri mandate. Domžalski župan je lukovški županji ob tej priložnosti podaril domžalski slamnik, ki ga, kakor je dejal, ni prejela med službovanjem na občini Domžale. S ponosom si ga je nadela na glavo in povedala, da kite za slamnik pletejo tudi v njeni občini.
Tokrat so se v kulturnem programu predstavili MePZ Šentviški Zvon z zborovodjema Špelo in Matevžem Kinkom, Društvo za ohranjanje in oživljanje kulturne dediščine Skrinjca z ljudskimi pevci, Godba Lukovica, ki delujejo pod strokovnim vodstvom Gregorja Dermola, Kulturno umetniško društvo Fran Maselj Podlimbarski Krašnja so zastopali ljudski pevci, s seboj so pripeljali še učenki glasbene šole Patricijo Kogovšek, ki je zaigrala na flavto in Emo Juteršek, ki je igrala na violino ter Turistično društvo Gradišče pri Lukovici, ki je pokazalo kmečka opravila od zrna do žetve. Sicer se seme na asfaltu ni prijelo, ampak prikaz je bil več kot nazoren.
Poleg kulturnih društev so se s svojimi pridelki in izdelki predstavili številni ponudniki iz Lukovice in okolice. Kmetija Jergan je ponudila domači sir, ekološka kmetija Plahutnik – Razgledi z Vrha je predstavila destinacijo preživljanja prostega časa v neokrnjeni naravi, ekološka Kmetija Pr´ Matožet iz Krašnje je ponudila domači kruh, pekovsko pecivo, jajčne testenine … Čebelar Anton Cirer je imel v ponudbi med in medene izdelke, ekološka kmetija Janez Šinkovec oziroma po domače “Pri Osredkarju” je ponudila ekološke pridelke, Društvo upokojencev Lukovica se je predstavilo z rokodelskimi izdelki, kmetija pri Rous iz Zlatega polja nad Lukovico je ponudila jabolka, čebelarstvo Dular Mirko pa med in medene proizvode, Ekološka kmetija Kašnik jabolka, Lovska družina Lukovica je nudila degustacijo lovskega golaža, čaja in piva Rokovnjač obenem pa predstavila lovsko družino. Poskusni sadovnjak Brdo pri Lukovici – Kmetijski inštitut Slovenije je vsakemu obiskovalcu tržnice podaril jabolko. O svojem in ženinem delu kot rezbar je spregovoril nekdanji učitelj Janez Jarc-Žan, ki je razstavil paleto svojih in ženinih rezbarskih umetnin. Čisto na koncu sta nam Katka Bohinc, organizatorka iz Občine Lukovica in Vido Repanšek, idejni vodja in organizator prireditev na domžalskem tržnem prostoru, spregovorila še o načrtih za naprej. A ne le to, rokovnjači so poleg tega znali povabiti še na razstavo del društva upokojencev in na Lukov sejem v središče Lukovice v soboto, 19. novembra, kjer bomo lahko posamezne razstavljavce, pridelovalce in prodajalce srečali ponovno.
DJD