PelOTOnovci na velodrom v Novo Mesto
Pisal se je petek v maju, leto pa 2019. Popoldanska ura, zbor pred MotoSet-om na Prevojah, 6 kolesarjev, članov športnega društva Peloton, vsi malce nestrpni, saj smo se prvič podali na velodrom. Ampak zgodba sega še malce dlje v preteklost, slabih 15 let nazaj. Takrat se je namreč na Prevoje preselil Matija Pok Badalič, sedanji predsednik ŠD Peloton-Slo. Matije sicer naslednjih 10 let kolesarji nismo poznali, ko pa se je pojavil na cesti, je bil hitro eden izmed nas, tekmovalen, zagnan, z njim je šlo vedno na polno.
Če se sprašujete, zakaj zdaj pišem o njem, je razlog namreč ta, da je bila ta "velodrom dogodivščina" presenečenje zanj. Matija se seli in za poslovilca se vedno nekaj ušpiči. Torej pičimo proti Novemu Mestu, Češči vasi, če smo natančni, kjer nas pričaka čisto nova pokrita ovalna steza za hitrostno kolesarjenje. In trener, ki nas je podučil o načinu vožnje in še predstavnik Novomeške občine, ki je lastnica objekta, le ta nam je predstavil tudi sam projekt Velodroma. Povedal je, da je bila investicija v obnovo olimpijskega velodroma vredna 3,2 miliona evrov, krog je dolg 250 metrov, da smo dejansko prva skupina rekreativnih kolesarjev, ki je prišla vozit po ovalu, pred nami je kot rekreativec vozil le smučarski skakalec Robi Kranjec. V kratkem pa na ovalu pričakujejo komplet italijansko reprezentanco, ki bo kar tri mesece trenirala v Novem Mestu. Še kot zanimivost, cena najema proge na osebo je 10 eur, izposoja kolesa pa 6 eur.
Za vožnjo po velodromu se uporabljajo posebna kolesa, z nizkim krmilom, prenosom 53/12 in to posebnostjo, da ne moreš nehati vrteti pedal, kolesarski izraz za to je »muslauf«. Ta malenkost je tista, ki je med vožnjo ne smeš pozabiti, sicer si hitro na tleh. Preizkušeno. Testni pilot, ki je pozabil na vrtenje pedal je bil Damjan, ki si je po vožnji lizal rane. Oval je nagnjen in to kar precej nagnjen, kar pa pomeni, da hitrost vožnje ne sme pasti pod 27 km/h sicer kolo (gume) nima dovolj oprijema in sledi zdrs in padec. Tudi to smo preizkusili in sicer je po lesu drsel prav Matija. Pravzaprav je prvi padel Matija in tako za vedno postal prvi rekreativec, ki je padel na obnovljenem olimpijsklem velodromu!
Po negotovih začetkih v začrtani liniji na ovalu, ko smo se vsi bolj kot ne lovili in borili s strahovi, smo hitro osvojili način vožnje, tudi v skupini z menjavami in hitrostjo okoli 45 km/h. Najdlje je na progi vztrajal neuničljivi Borut, ki je naredil natanko 60 kilometrov oziroma 240 krogov. Sicer pa je občutek ob vožnji na velodromu zares dober, visoka hitrost, koncentracija in kombinacije hitrega vrtenja pedal in maksimalnega vložka moči, ti po končani vožnji nariše nasmeh na obraz in mehke, zares uničene noge. Izkušnja, ki jo prav gotovo ponovimo. Obvezno. Seveda je sledil tudi neuradni del, ki pa ga bomo v tem zapisu izpustili. Tudi tega obvezno ponovimo.
Kaj o Velodromu pove Wikipedija
Velodrom je športni objekt, namenjen dirkališčnemu kolesarstvu po nagnjeni progi, pri čemer kolesarji dosegajo izredno visoke hitrosti. Dirkališčno kolesarstvo se je po svetu razvijalo skupaj s cestnim kolesarstvom. Prvo svetovno prvenstvo v dirkališčnem kolesarstvu je bilo že leta 1893 v Chicagu, Illinois, ZDA, torej kar 28 let pred prvim svetovnim prvenstvom v cestnem kolesarstvu leta 1921. Tekmovanja v dirkališčnem kolesarstvu so na sporedu olimpijskih iger že od prvega tovrstnega srečanja moderne dobe leta 1896 v Atenah, Grčija. Na svetovnih pokalih, svetovnih prvenstvih in olimpijskih igrah se tekmuje v 12 disciplinah - 8 moških in 4 ženskih. Discipline se delijo na šprinterske (šprint, vožnja na čas, olimpijski šprint, keirin) in vzdržljivostne (posamična in ekipna zasledovalna vožnja, dirka na točke, madison).
Moderni velodromi sestojijo iz dveh 180 stopinjskih nagnjenih odvojev in dveh ravninskih odsekov, ki nista vedno brez naklona. Dolžine standardnih velodromov dosegajo dolžine od 150 do 500 metrov, pri čemer so olimpijski dolgi najmanj 250 metrov; dolžina 333.3 metra je najbolj priljubljena. Velodromi so lahko notranji oziroma zaprtega tipa ali zunanji. V Sloveniji je edini (odprti) velodrom v Češči vasi pri Novem mestu, zgrajen je bil za potrebe mladinskega svetovnega prvenstva v kolesarstvu leta 1996, obnovljen pa v lanskem letu.