Gasilska zveza Lukovica bogatejša za petnajst operativnih gasilcev
Čas naredi svoje in tako se je tudi pri požarni obrambi v letih, pri nas jih je preteklo že 130, precej spremenilo. V želji biti v pomoč, kar je mnogo let nazaj bilo zaznati tudi v gasilskem pozdravu: Bogu v čast, ljudem v pomoč, ki ga še najdemo napisanega v katerem izmed gasilskih društev, se je zaradi varnosti gasilcev in gasilk ter hitrejšega posredovanja začelo tudi izobraževanje. Če so se včasih "priučili rokovati z orodjem ", je danes potrebno veliko ur, da nekdo iz gasilca pripravnika ali gasilke pripravnice, postane operativni gasilec ali gasilka. Tako morajo tečajniki, ki se odločijo, da stopijo v gasilske vrste, pred tem opraviti šolanje, ki obsega skupno kar 149 ur. Od tega je 57 ur teoretičnega in kar 92 ur praktičnega dela, kar po novem sistemu zagotavlja visoko stopnjo pripravljenosti za vse oblike posredovanja, tako ob nesrečah, požarih, izlitju nevarnih tekočin itd. Tako so na prireditveni prostor v središču Lukovice v četrtek, 13. septembra 2018, najprej prikorakali praporščaki pod vodstvom gasilske častnice Katje Pervinšek in zasedli svoje mesto na prireditvenem prostoru. Prihod praporščakov so občudovali tako gostje prireditve kot tudi predsedniki in predsednice ter poveljniki gasilskih društev, ki sodijo pod okrilje GZ Lukovice.
Za praporščaki so na prireditveni prostor ob zaigrani koračnici v formaciji s strumnim korakom pod vodstvom Igorja Trdine stopili tudi novi operativni gasilci, skupaj s svojimi predavatelji in inštruktorji, ki jih je bilo v času njihovega šolanja kar 21.
Med tečajem, ki je potekal v dveh delih, so se namreč spopadli tudi s korakanjem, a ne le to, saj je bil tokratni tečaj prvi po prenovi temeljnega programa za usposabljanje prostovoljnih gasilcev. Tečaj je tako obsegal teoretični del, ki je potekal v dvorani gasilskega doma Krašnja, in praktične vaje, ki so potekale na raznih poligonih v celotni občini, največji del pa je potekal v Blagovici. Če so tečajniki pri teoretičnem delu spoznavali delovanje gasilske
organizacije, delovanje posameznih področij gasilstva, od elektrotehnike, vozil in opreme, gradbeništva, preskrbe z gasilno vodo, taktike, metod tehničnega reševanja, do nevarnih snovi, so se pri praktičnih vajah naučili standardnih postopkov pri različnih vrstah intervencij. Spoznali so tehnike prihoda na kraj nesreče z obveščanjem in zavarovanjem tega območja in osnove posredovanja v primeru nesreč z nevarnimi snovmi. Priučili so se tudi rokovanja z gasilskimi armaturami in različnimi vrstami gasilskih cevovodov, rokovanja s hidranti, rokovanja in tehnike gibanja z različnimi vrstami ročnikov, rokovanja pri uporabi motorne brizgalne s trodelnim napadom, rokovanja z različnimi gasilskimi vozili in vso pripadajočo opremo, rokovanja z lestvami in tehnike dela na višini, rokovanja in tehnike z opremo za komuniciranje in radijskimi zvezami, rokovanja z opremo za gašenje notranjih požarov in tehnike gibanja in reševanja v objektih, tehnike prezračevanja prostorov, tehnike gašenja pri dimniških požarih, rokovanja in tehnike reševanja pri najrazličnejših tehničnih intervencijah in prometnih nesrečah in še bi lahko naštevali.
Pridobljeno znanje iz obeh delov so morali dokazati pred eksterno komisijo Gasilske zveze Slovenije. Vsi tečajniki so eksterni preizkus znanja uspešno opravili in s tem dokazali, da znajo in zmorejo opravljati delo gasilca.
Bistvo, ki so se ga tokrat naučili, je očem skrito. Pridobili so namreč vrednote tovarištva, medsebojne pomoči in sodelovanja, ki pa so predpogoj za uspešno intervencijo.
Zbranim tečajnikom je čestital tudi poveljnik GZ Lukovica Gašper Mav, ki je opisal potek tečaja po prenovljenem programu. Pohvalil je njihovo vztrajnost, saj jih je od prvotnih 28, tečaj uspešno zaključilo 15. Razlog je v prisotnosti, ki jo zahteva program. Novi gasilci in gasilke so kljub temu dodana vrednost za javno gasilsko službo v občini Lukovica. Ob tem jih je spomnil, naj znanje utrjujejo in nadgrajujejo.
Zbrane gasilce je nagovoril tudi predsednik GZ Lukovica Robert Maselj, ki se je osredotočil na nov program usposabljanja, ki sprva ni bil sprejet z navdušenjem, vendar se danes ugotavlja, da je bila odločitev, da se tečaj izpelje po novem programu, ki daje veliko več, kot so sprva mislili, pametna odločitev. Zbranim gasilkam in gasilcem je čestital za njihovo odločitev, da postanejo operativni gasilci in gasilke in s tem okrepijo vrste posameznih gasilskih društev.
Kot najbolj odgovornemu za varstvo pred naravnimi nesrečami in požarno varnost je beseda pripadla tudi županu Mateju Kotniku, ki se je v svojem nagovoru vrnil v zgodovino, in sicer 130 let nazaj. Poudaril je, da so bili takrat tukajšnji ljudje drzni, »korajžni«, da so si upali prijeti stvari v svoje roke. Novim gasilcem in gasilkam je zaželel srečo, čim manj poškodb in veliko »korajže«, da bodo nekoč prevzeli odgovornost za vodenje kolegic in kolegov v akciji. »Hvala vam, da ste se odločili postati gasilke in gasilci«, je na koncu svojega nagovora novim operativnim gasilkam in gasilcem zaželel še župan občine Lukovica.
In iz katerih društev prihajajo nove moči na področju naše varnosti? Trije prihajajo iz PGD Blagovica, trije iz PGD Krašnja, štirje iz PGD Lukovica, trije iz PGD Prevoje ter dva iz PGD Trojane. Med gasilci, ki so dobili čin in svoje mesto v operativni službi, so tokrat šolanje uspešno zaključile tudi tri gasilke. Tako njim, kakor ostalim gasilcem, iskreno čestitamo.