Člani RK RAFOLČE uspešno prišli iz bunkerja Škrilj v Kočevski Reki
Na precej megleno in oblačno soboto, ki je s prijetno temperaturo vplivala na dobro počutje, smo se 15. septembra 2018, v zgodnjih urah odpeljali z Gerčarjevim avtobusom izpred brunarice v Rafolčah v smeri Kočevja in Kočevske Reke.
Gospa Jana nam je po poti pripovedovala zanimivosti o krajih skozi katere nas je peljala pot. Po kratkem postanku v Ribnici nas je pot vodila do Kočevja in ogleda Pokrajinskega muzeja, ki je bil ustanovljen leta 1952. Leta 1963 je pridobil stalne prostore v stavbi Šeškovega doma, pred drugo svetovno vojno je bila ta stavba Sokolski dom. Kustosinja Vesna nam je povedala nekaj o zgodovini Kočevskega, o najdbah orožja in jantarja (jantarska pot) in ostalem skozi stoletja. Ogledali smo si tudi znamenito dvorano, kjer je bil Cankarjev napis: Narod si bo pisal sodbo sam! Zvedeli smo, da je v začetku 2. svetovne vojne Kočevska prišla pod italijansko zasedbo, zato se je vodstvo kočevskih Nemcev odločilo za preselitev. V zimi 1941/1942 se je preselilo 11.509 oseb iz 176 naselij. Po končani vojni so Kočevarji nenadoma ostali brez doma in domovine, saj jim povojne oblasti niso dovolile vrnitve na Kočevsko. Jeseni 1943 je Kočevska postala središče osvobojenega ozemlja, mesto Kočevje pa prizorišče prvega zbora slovenskih odposlancev v tedanjem Sokolskem domu. Podeželje so večkrat prekrižarile razne vojske in prizadele veliko škode v izpraznjenih vaseh kočevskih Nemcev. Po ogledu Jakčevih risb v dvorani, smo se sprehodili skozi center Kočevja do cerkve sv. Jerneja in se skupinsko slikali pred vhodom.
In že smo hiteli k avtobusu in se odpeljali proti Kočevski Reki. Pot nas je vodila mimo majhne vasice Gotenica, kjer je bilo do osamosvojitve najbolj varovano vojaško območje s podzemnim zakloniščem, sedaj pa tu deluje vadbeni center slovenske policije. Zaradi urjenja policistov je vadbeni prostor zaseden, zato smo si ga ogledali le z avtobusa. Bunker v Gotenici pa služi za skladiščenje naših arhivov in je zaprt za javnost.
Ko smo prispeli v Kočevsko Reko, je sledila bogata domača malica z osvežilnimi pijačami, sladicami in prijetnim klepetom.
Po malici se je prva skupina odpravila na voden ogled Kočevske Reke, ki je domovanje para orla belorepca in vas z izjemno bogato zgodovinsko, kulturno in naravno dediščino. Ogledali smo si tudi cerkev Janeza Krstnika, ki je edina cerkev v Sloveniji zgrajena iz državnih sredstev po zaobljubi Demosa, če bo zmagal na volitvah. Navdušil nas je križev pot iz hrastovega lesa, izdelan z »motorko«.
Druga skupina pa se je odpeljala na ogled skrivnostnega bunkerja Škrilj.
Podzemni objekt je po desetletjih odprl vrata tako domačinom kot tujim turistom. Sprejela sta nas vodička Andreja in skrbnik Dušan in nas vodila po hodnikih, ki burijo domišljijo ljudi in prvič v zgodovini razkrivajo svoje zgodbe.
Napolnjeni s presenetljivimi skrivnostmi, smo se podali še na pozno kosilo na Ranč Marina v vasi Koče kjer se je rodil Peter Kozler, avtor Zemljevida Slovenske dežele in pokrajin.
V poznih urah smo se vračali domov polni novih vtisov in prijetno utrujeni.
Zahvaljujemo se odboru RK Rafolče za odlično organizacijo in vsem ki so pripomogli da smo se imeli lepo.