Kmetijska zadruga v Blagovici
V Sredo sta v prostorih občine Lukovica direktor KZ Cerklje g. Mirko Jenko in Župan občine Lukovica g. Matej Kotnik podpisala pogodbo o najemu občinskega objekta (prej Dars...) v Blagovici. Tako bo v centru Blagovice še letos odprla trgovino Kmetijska zadruga Cerklje. Poleg trgovine naj bi odprli tudi gostinski lokal. Velika pridobitev za vzhodni del, kot tudi celotno občino in seveda tudi širše. KZ Cerklje ima trenutno šest maloprodajnih enot, nam najbližja pa je bila do sedaj v Moravčah.
O kmetijski zadrugi Cerklje
Zadruga je bila ustanovljen leta 1900. Takrat sta bili ustanovljeni mlekarski zadrugi v Cerkljah in v Šenčurju. Leta 1909 je z delom pričela še živinorejska zadruga v Cerkljah. Tudi po ostalih vaseh so takrat nastajale različne zadruge, katere so se s časom združevale, preimenovale ali kako drugače organizirale. Leta 1959 je na območju sedanje kmetijske zadruge delovalo 6 zadrug (Brnik, Cerklje, Šenčur, Velesovo, Zalog in Voklo), ki se leta 1964 združijo v eno zadrugo in sicer Kmetijsko zadrugo Cerklje. Leta 1964 sta se združili takratni zadrugi Šenčur in Cerklje v enovito zadrugo Cerklje. Z združitvijo z zadrugo Komenda (2004) in zadrugo Moravče (2006) je nastala zadruga v sedanji obliki – Kmetijska zadruga Cerklje, z.o.o.
Poslanstvo KZ Cerklje je izvajanje gospodarske dejavnosti po zadružnih načelih in v korist svojih članov. Poslovanje gradijo na zaupanju lastnikov, poslovnih partnerjev, zaposlenih in strank. Negujejo tradicije zadružništva in jih v poslovnem smislu prilagajajo sodobnim gospodarskim potrebam. Zagotavljajo dolgoročno stabilno poslovanje, v korist zadružnikov, zaposlenih in širšega okolja v cilju povečevanja premoženja lastnikov, zadovoljstva kupcev in zaposlenih.
Zadruga je pomembna organizacija v okolju, kjer deluje. Njen pomen se kaže zlasti v povezovanju gospodarskih tokov med člani in zadrugo kot organizacijo. Z odkupovanjem kmetijskih pridelkov krepi gospodarsko aktivnost svojih članov. Omogoča vključevanje na trg pridelkov tudi manjšim kmetom. Gospodarski učinki, katere doseže zadruga se vračajo nazaj v lokalno okolje. Vse investicije, katere so bile izvedene so bile postavljene na območju delovanja zadruge.
Večina zaposlenih je iz lokalnega okolja. Kot sponzor ali donator pomaga lokalnim društvom in osnovni šoli.
Osnovne dejavnosti zadruge so:
§ Odkup kmetijskih pridelkov
§ Prodaja kmetijskega repromateriala
§ Prodaja blaga za široko potrošnjo v maloprodaji
§ Dodatni programi za kmete in oskrbo